Často kladené otázky (neboli FAQ)

Jak se v mapě zorientovat?

Databáze je rozdělena pro jednotlivá města. Při procházení a vyhledávání se pohybujete ve městě, které jste vybrali na úvodní straně. Pokud chcete procházet jiné město, musíte se na ni vrátit.

Služby a další instituce jsou rozděleny do základních kategorií, které můžete zobrazovat pomocí panelu vlevo. Pro specifičtější výběr se dá použít filtr, který se zobrazí po výběru kategorie. Filtr umožňuje zobrazit jen ty služby, které odpovídají výběru. Jen pro ženy, jen pro mladé apod.

Služby jsou standardně zobrazeny na mapě, ale tlačítkem nahoře si je můžete nechat zobrazit i jako seznam. Ze seznamu je možné uložit soubor ve formátu PDF pro kompaktnější tisk a posílání mailem.

Z mapy i seznamu můžete přejít na detail služby, kde najdete kompletní informace.

Ocitli jste se v nouzi?

Vaše první kroky by měly směřovat k sociálnímu kurátorovi pro dospělé (např. Praha či Ostrava).

Pomůže vám se základní orientací ve vašich právech a možnostech. Může vám pomoci i s vyřízením dávek, na které máte nárok.

Při akutním jednorázovém problému je možné na Úřadech práce zažádat o Mimořádnou okamžitou pomoc (formulář). Slouží na platby administrativních poplatků při vyhotovení osobních dokladů, dokladů nutných pro přijetí do zaměstnání, nezbytné cesty za administrativními úkony, pokud máte trvalý pobyt hlášen v jiném městě nebo v případech ohrožení zdraví.

Pro většinu problémů, které vás mohly potkat, existuje poradenství. Většinou je poskytováno zdarma, je ale dobré se předem objednat.

V databázi můžete najít např.:

V kategorii Bydlení (Praha, Ostrava) najdete noclehárny a azylové domy. V kategorii Ubytovny (Praha) jsou komerční zařízení, ale ne na všechny z nich se dá čerpat Doplatek na bydlení.